Igår var en riktigt härlig dag för mig som författare. En kund som redan köpt hela sju exemplar av När mörkret viker undan för livet mejlade mig och ville köpa sju till. Innan hon hann få dem kom det dock ett nytt mejl där hon berättade att hon ändrat sig. Hon ville inte ha sju böcker längre, utan tio! Hurra, så glad jag blev! Tänk om alla kunder köpte sjutton böcker?!
Eftersom jag blev så glad över detta lade jag upp det som en status på Facebook och då hände nästa roliga sak. En person som läste min status (och redan har läst både Våra älskade orkade inte leva och När mörkret viker undan för livet) undrade om man kunde beställa böcker direkt via mig och när jag svarade att det gick alldeles utmärkt fick jag en beställning på exakt sjutton böcker till! Helt fantastiskt! Jag höll på att svimma av glädje!
Efter en liten stund till kom nästa fina beställning. Ännu en person läste min status och ville köpa fyra böcker! Hon hade redan köpt och läst Våra älskade orkade inte leva och ville köpa tre till. Dessutom ville hon ha ett exemplar av När mörkret viker undan för livet. Jag bara jublade! Och tackade!
Helt otroligt roligt! Vilken försäljningsdag! Jag kunde knappt somna för att jag var så sprudlande glad.
Extra roligt är det förstås att alla tre redan läst mina reportageböcker och vill köpa så många – det tar jag som ett riktigt gott betyg och det gör mig väldigt, väldigt glad.
Nästa större försäljningsdag för min del tror jag kommer att bli lördag 26 november då det är dags för Halländsk bokmässa på stadsbiblioteket i Halmstad. Grim förlag har varit med båda åren som Halländsk bokmässa ägt rum och om knappt en månad är det alltså dags igen.
Nu har vi fått veta hur programmet ser ut och min programpunkt då jag ska berätta om mina böcker ligger redan klockan 10.20, så jag hoppas att många morgonpigga bokintresserade människor hittar dit då. Det ska bli kul att vara där med min senaste reportagebok, eftersom jag vid förra årets mässa fick frågan om jag skrev på en ny bok och inte riktigt ville svara på det då. Visst berättade jag att jag höll på med en ny, men att även den var på tema självmord var hemligt så om det sa jag ingenting alls. Nu ska det bli kul att visa upp resultatet.
Självklart kommer inte enbart När mörkret viker undan för livet att finnas på Grim förlags fullmatade bokbord, utan alla böcker som kommit ut på förlaget och det blir en fin mix som vanligt. Många lättillgängliga böcker med oanade djup, som förlagets slogan lyder.
Varmt välkomna till Halländsk bokmässa!