Jag befinner mig just nu på resande fot och hur underbart det än är att få vara på semester finns det stunder då man ändå väldigt gärna skulle vilja vara hemma en par timmar igen. Som idag när min förläggare Annika Bengtsson på Grim förlag mejlar mig och berättar att min nya reportagebok När mörkret viker undan för livet just kommit från tryckeriet. Då vill jag beama mig i bästa Star Trek-stil till Tvååker, där vi brukar träffas, för att få några lådor böcker att klappa på. Jag är ju så nyfiken!
Som tur är finns det bilder och Annika har varit snäll nog att skicka ett par så jag med egna ögon kan se att boken ser fin ut och det gör den verkligen. I alla fall framsidan. Den är det enda jag sett än så länge.
Det känns så fantastiskt bra att den är klar nu och jag vet hur laddade alla de 305 sidorna är. I min värld är detta årets viktigaste bok. Vi måste våga prata om psykisk ohälsa och vi måste våga prata om att livet ibland är så svårt och nattsvart att den enda utväg som finns för att bli kvitt ångesten verkar vara att ta sitt liv. Men så är det inte. Det finns andra utvägar. Det går att få hjälp. Det går att få mörkret att vika undan för livet och det är samtliga medverkande i boken lysande exempel på.
Boken släpps officiellt på den internationella suicidpreventiva dagen 10 september, men redan nu går det att bevaka den på Adlibris, som jag berättat om tidigare. Det kommer också självklart att vara möjligt att köpa den direkt ifrån mig och få den signerad om man så vill. Detta återkommer jag till om ett par veckor. Just nu är jag bara så himla glad över att allt har rullat på i tryckerivärlden, så boken faktiskt finns rent fysiskt redan nu.
Hurra!!!
Hurra! För dig och för din viktiga bok. Ser fram emot att läsa den och att träffa dig på bokmässan. Kram!
Tack så jättemycket, Anni! Det ska verkligen bli trevligt att få ses IRL på Bokmässan! Kram!